wtorek, 16 grudnia 2008

Zabawy z kolorami - żółcienie i pomarańcze

Dziś chciałem zobaczyć jak będzie wyglądał pejzaż w kolorach żółtych lub pomarańczowych. Są to kolory jasne więc nie da się uzyskać ciemnych tonów bez dodatku innych barw, nie przykładałem się więc zbytnio do rysunku. To jednak tylko zabawa więc oto co mi wyszło:

Siena naturalna - uzyskiwana z ziemi sieneńskiej. Jeden z najstarszych pigmentów w dziejach ludzkości o żółto brunatnej barwie używany już w malowidłach jaskiniowych. Używam często malując niebo nad horyzontem, maluję nią ziemię,czasem zamiast żółtego, świetnie nadaje się do malowania łąk i pastwisk.


Ochra - znana już w czasach prehistorycznych, naturalna ziemia z wodorotlenkamitlenkami żelaza. Pigment brązowo żółty o różnych odmianach i tonacjach. Używam rzadziej niż sieny naturalnej.

Pomarańczowy - naturalne pigmenty to oranż kadmowy lub chromowy. Teraz jak pozostałe pigmenty wytwarzany sztucznie. W zasadzie nie używam, wolę zmieszać czerwień z żółcią.


Żółcień - używam jasnego żółtego czasami ale z umiarem. Najczęściej po prostu do żółtych przedmiotów lub w mieszankach z innymi barwami -np. do uzyskania zieleni.


Cytrynowy - żółcień cynkowa. Stosuję do nadania słoneczności obrazom, do uzyskiwania zieleni etc.

Brak komentarzy: