środa, 4 marca 2009

Prosta harmonia kolorów

Dziś pokażę harmonie barw w której występują żółty i niebieski plus trzeci kolor analogiczny do któregoś z nich.

Pelargonie (21x30) - użyłem żółci oraz kobaltu a w cieniach użyłem ultramaryny. Kobalt jest jasnym pigmentem i w połączeniu z innymi daje szarość ale nie przyciemnia.Kościół Rocha w Białymstoku (21x30) - tu zrobiłem eksperyment. Najpierw czarną kredką akwarelową namalowałem całość monochromatycznie. Nie rysowałem kredką lecz na kawałku papieru roztarłem trochę i wilgotnym pędzlem nabierałem kolor tak jak zwykłą akwarelę. Kredka akwarelowa raz zamoczona po wyschnięciu nie rozpuszcza się tak jak zwykła akwarela więc po jej wyschnięciu mogłem nałożyć inne kolory. Namalowałem żółtym światła a cienie ultramaryną. Zieleń powstała ze zmieszania tych kolorów w różnych proporcjach ale dodałem jeszcze zieleni oliwkowej. Na koniec na wilgotnym papierze zaakcentowałem rysując kredką akwarelową czarne miejsca.Duża akwarela (33x48) - użyłem żółci cytrynowej, błękitu pruskiego, indygo oraz kilka plam pomarańczowego w roślinach pod oknem. Akwarela namalowana jest w trzech warstwach, każda kolejna przyciemniała miejsca które wydawały mi się zbyt jasne. Wydrapałem również żyletką i papierem ściernym kilka białych akcentów.

Przykłady powyżej pokazują dosyć prostą ale dobrą harmonię kolorów. Występują dwa kolory z których jeden jest dominujący oraz trzeci kolor blisko jednego z nich (niebieski plus żółty i pomarańczowy, żółty plus kobalt i ultramaryna, ultramaryna plus żółty i zieleń).


Na koniec "coś z zupełnie innej beczki". Portret dziewczynki który ostatnio narysowałem. Oprócz zwykłego rysunku ołówkiem 2B użyłem sproszkowanego grafitu który wcierałem za pomocą waty. W ten sposób świetnie osiąga się łagodne przejścia, delikatną fakturę skóry i zamglone tło.

9 komentarzy:

Michal pisze...

Świetny blog ! Jasno Pan tłumaczy dlatego warto tu zaglądać : - )

Mam pytanie:
Jakiej firmy farbami Pan najczęściej maluje, tubki czy kostki ?

Jarek pisze...

Dziękuję za uznanie, bardzo mnie to cieszy :)
Maluję najczęściej akwarelami Talens Van Gogh. Uważam że tubki są wygodniejsze, ale w sklepie w którym się zaopatruję mają tylko kostki. Gdy maluję większą pracę i używam większych pędzli stosuję farby innych firm w tubkach.

ziźka pisze...

tak bym chciała malować! ale ja wogóle nie znam się na kolorach i farbach... :( a plakatówki,są dobre dla przedszkolaków... czas mija, a moja niewiedza mnie zniechęca do malowania... dobrze,że chociaż od pana się coś nieco dowiem,a pan tak prosto i jasno to wszystko ukazuje...

Anonimowy pisze...

Super blog . Wreszcie się dowiedziałam co to harmonia kolorów ciepłych ! Pięknie Pan maluje ! Pozdrawiam

szupnik pisze...

Trafiłem tutaj w sumie przypadkowo, ale od razu mi się spodobało. Prace na wysokim poziomie. Jestem pod wrażeniem. Ja dopiero zaczynam się uczyć (na razie walczę z ołówkami). Pozdrawiam

'Awnong pisze...

Wspaniały blog. Wszystko jasne i zrozumiałe, lecz jeszcze nie znalazłam tego co potrzebuję a mianowicie realistycznej rośliny, wyraźnej i przejrzystej. Idę szulać dalej w Pana postach.

Claudine pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
venus185.bloog.pl pisze...

Genialne!!!
Czemu nie ma nowych postów???

buuu... ubolewam. Cudne malowanie. Pozdrawiam

venus185.bloog.pl pisze...

Genialne!!!
Czemu nie ma nowych postów???

buuu... ubolewam. Cudne malowanie. Pozdrawiam