wtorek, 3 lutego 2009

Barwy dopełniające

Po dłuższej przerwie znów będę pisał o kolorach, tym razem o kolorach dopełniających.
Kolory żółty i fioletowy są kolorami dopełniającymi, gdyż leżą po przeciwnych stronach koła barw. Jeżeli znajdują się obok siebie tworzą silne kontrasty. Musi być jednak zachowana duża różnica walorów - jeden kolor musi być bardzo jasny drugi ciemny.
Dobór odpowiedniego koloru dopełniającego jest czasem pewnym problemem. Teoretycznie po zmieszaniu powinna powstać czerń. Pigmenty nie są jednak czystki barwami, jest kilka niebieskich, a w dodatku różnią się w zależności od producenta.
Drugim celem użycia barw dopełniających jest uzyskanie kolorów złamanych. Tu w niektórych partiach obrazka kolory się mieszają i uzyskując złamany odcień. Dodatkowo przykład posypania solą mokrej farby - powstaje ciekawy efekt.
Niebieski i pomarańczowy to kolory dopełniające, tu namalowane dla uzyskania kontrastu.
Tu kolory się mieszają w środkowej partii obrazka stając się bardziej szare lub brązowawe. Jest to metoda uzyskania głębi w pejzażu. Pierwszy plan prawie czystymi kolorami, a im dalej tym bardziej złamane i niewyraźne.

Ten obrazek został namalowany wyłącznie złamanym niebieskim i pomarańczowym. Tu łatwo przesadzić i wpaść w pułapkę szarości.Zieleń i czerwień czyli maki na łące. W tym wypadku należy pamiętać aby zróżnicować walor jednej z barw. Zieleń i czerwień często mają ten sam walor.Złamana zieleń wygląda bardziej naturalnie, zawsze maluję ją dodając nieco czerwieni.

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Bardzo fajne przykłady

Anonimowy pisze...

Bardzo dobra praca. Przydała mi się. :)))

Anonimowy pisze...

Bardzo ciekawa strona zwłaszcza dla początkujących. Cieszę się, że znalazłam coś o barwach dopełniających na konkretach. Jestem na początku tej wspaniałej przygody z pędzlem więc wszystkie wiadomości z tej strony bardzo mi się przydadzą.